Notice: Undefined index: p in /home/akademi/public_html/_sys/dns.mlib.php on line 446

Warning: Use of undefined constant OGIMAGE - assumed 'OGIMAGE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/akademi/public_html/_sys/dns.mlib.php on line 511

Warning: Use of undefined constant OGIMAGE - assumed 'OGIMAGE' (this will throw an Error in a future version of PHP) in /home/akademi/public_html/_sys/dns.mlib.php on line 516
Akademi Basketbol | Haberler Akademi GSK
Türkiye Basketbol Federasyonu Gençlik Ve Spor Bakanlığı TÜBAD Antalya ASKF
facebook twitter instagram youtube

Ada Yıldızları - Dudullu OSB Basketbol müsabakasında hakemlere şok saldırı!

10 Şubat 2020

İstanbul’da geçtiğimiz Cumartesi günü İstanbul Gelişim Ligi’nde gerçekleşen U18 Ada Yıldızları Spor Kulübü - Dudullu OSB Spor Kulübü arasında oynanan basketbol altyapı müsabakasında Ada Yıldızları takımının antrenörü Çağatay Baykent ve oyuncuları, müsabakanın hakemleri Haluk Berk Özüstün, Bora Çevik, Faruk İnan, M.Gökmen Demiray ‘a küfürler savurdu, tekme ve yumruklarla saldırarak darp etti.

Ortalığın savaş alanına döndüğü olayda diğer takımın görevlileri de kavgayı ayırmaya çalıştı. İstanbul Basketbol Hakemleri Derneği yaşanan olayı kınadıklarını ve saldırganlardan şikayetçi olduklarını belirtti. Ayrıca hakemler saldırıyı protesto etmek için, dün oynanan maçların başlangıcında 10 saniye boyunca hareketsiz durdular.

SALDIRI ANI CEP TELEFONU KAMERASINA YANSIDI

Takım antrenörü ve oyuncularının maç sırasında hakemlere tekmeli yumruklu saldırısı, vatandaşın cep telefonu kamerasınca kaydedildi. Görüntülerde basketbol takımı antrenörü ve oyuncuları hakemlere saldırıyor. Diğer takımın görevlileri de hakemleri korumaya çalışarak şahısları engellemeye çalışıyor.

(İHA)

ANTRENÖRÜN GÖREVİNE SON VERİLDİ

Yaşanan bu olayın ardından Ada Yıldızları Spor Kulübü bir açıklama yaparak, "Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözünü kendine ilke edinen Ada Yıldızları Spor Kulübü, bu sözü benimsemeyen hiç kimseyi çatısı altında tutmamıştır. Bu nedenle olay sonrası kulübümüz antrenörlerimizden Çağatay Baykent’in ilişkisi kesilmiştir" ifadelerini kullandı.

Kulüpten yapılan açıklama şöyle;

"Kuruluş amacı gençlerin spora kazandırılması, yeteneklerinin ön plana çıkarılması, sporun; kardeşlik, takım ruhu ve rekabet duygusunun aşılanması olan Ada Yıldızları Spor Kulübü'nün adının ‘şiddet’ kelimesi ile yan yana getirilmesinden son derece rahatsızız.

08 Şubat tarihinde Çekmeköy İGL de takımımız ile Dudullu Osb Arasındaki maçta gerçekleşen tatsız olay kulüp olarak bizim hiçbir zaman onaylamayacağımız üzücü bir hadisedir. Antrenör özelinde yaşanan bir olaydır. Cumhuriyetimizin Kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, ‘Ben sporcunun zeki çevik aynı zamanda ahlaklısını severim’ sözünü kendine ilke edinen Ada Yıldızları Spor Kulübü, bu sözü benimsemeyen hiç kimseyi çatısı altında tutmamıştır. Bu nedenle olay sonrası kulübümüz antrenörlerimizden Çağatay Baykent’in ilişkisi kesilmiştir. Münferit bir olayı kulübümüze mal etmeye çalışmak en hafif tabiri ile haksızlıktır. Ada Yıldızları Spor Kulübü dün olduğu gibi bugün de ve yarınlarda da spor ahlakından hiçbir zaman vazgeçmeyecek, alacağı her sonucu hak ederek, ter dökerek almaya devam edecektir.

Ada Yıldızları Spor Kulübü, faaliyet gösterdiği alanlarda Türk Sporuna yetenekli oyuncular kazandırmaya devam edecek, her bir sporcumuz, kulübümüzün kuruluş felsefesiyle bütünleşerek gelecekte giyecekleri formaları da hakkıyla taşıyacaktır.

Bir kez daha belirtmek isteriz ki; sporun içindeki çirkinliklerden, masa başı oyunlardan ve dahi ikili ilişkilerden hiçbir zaman medet ummadık ummayacağız. Yaşanan bu olay sonrası Ada Yıldızları Spor Kulübü’nün gösterdiği net tavrın diğer bütün kulüplere de örnek olması gerektiği düşüncesindeyiz. Sporda dostluk ve rekabeti şekilde sağlar, kirlenmişliği ancak bu şekilde önleriz. Suçu sadece birilerine atarak hangi branşta olursa olsun sporda yol almak mümkün değildir. Bu nedenle bazı basın yayın organlarında bu münferit davranışa kulübümüz dahil edilmeye çalışılmaktadır. Bunu kabul etmediğimizin altını bir kez daha çiziyoruz.

Biz spor yapmaya devam edeceğiz
Biz gençlerimizi sokağın kötü alışkanlıklarından korumaya devam edeceğiz
Biz yetenekli çocuklarımızı Türk Sporuna kazandırmaya devam edeceğiz
Biz haksızlık üzerinden puan beklemediğimiz gibi hakkımız üzerinden de puan kaybına izin vermeyeceğiz
Biz çocuklarımızın alın terine, emeğine, çabasına sonuna kadar sahip çıkacağız.
İstanbul Basketbol Hakemleri Derneğinden ve İstanbul Gelişim Ligi organizasyonundan özür diliyor, bu davranışı şiddetle kınıyoruz.
Kamoyuna ve spor camiasına aydınlatma amacıyla arz ederiz."

Diğer haberler için tıklayınız